Projekta aktualitātes

01.12.2017.

Informācijas diena – drošāku produktu izvēle

2017.gada novembrī NonHazCity projekta ietvaros notika divi semināri Rīgas pašvaldības bērnudārzu pārstāvjiem par  drošāku ikdienas produktu izvēli bērnudārzu darba nodrošināšanai. Semināra mērķis bija informēt par tādu bērnudārzos lietotu preču un produktu izvēli, kas radītu pēc iespējas mazāku veselības risku, kā arī par Zaļā Publiskā Iepirkuma prasībām, kuras stājušās spēkā šajā gadā.

Semināra dalībnieki tika informēti par bīstamām vielām šādās bērnudārzu ikdienas preču un produktu grupās: rotaļlietas, sadzīves ķīmija, iekštelpu renovācijas materiāli. Tika detalizēti apskatītas iespējamās bīstamās vielās dažādu materiālu – koka, plastmasas, elektroniskās, mīkstās –  rotaļlietu grupās, kā arī par to, kā pareizi būtu jāizvēlas rotaļlietas bērnudārziem.

Tika apskatītas preču ķīmiskā sastāva verifikācijas metodes, tādas kā ekomarķējumi un ķīmisko līdzekļu tehniskā dokumentācija (drošības datu lapas), kā arī Zaļā Publiskā iepirkuma ķīmiskās prasības, lai izvairītos no precēm kas var saturēt bīstamās vielas.


11.10.2017.

Tiešraide: Bīstamo vielu sastopamības skrīnings Baltijas jūras reģionā – galvenie atklājumi

Visi interesenti tiek laipni aicināti pievienoties tiešraidei NonHazCity: bīstamo vielu sastopamības skrīnings Baltijas jūras reģionā – galvenie atklājumi”, kas notiks 19. oktobrī, plkst. 11.00. Pasākums notiks Igaunijā, Pērnavā (Pärnu), Eiropas Savienības Padomes Igaunijas prezidentūras ietvaros.

Pievienojieties tiešsaistē var tīmekļa vietnē: http://nonhazcity.eu/live-broadcast-key-findings/

Kas tiks apspriests?

NonHazCity projekta ietvaros tika ņemti un analizēti notekūdeņu paraugi dzīvojamajās un rūpnieciskajās teritorijās, notekūdeņu attīrīšanas iekārtās, lietusūdens un notekūdens nogulsnēs šādās sešās Baltijas jūras reģiona pašvaldībās: Pērnava (Igaunija); Kauņa (Kaunas) un Šilale (Šilalė) (Lietuva); Rīga; Gdaņska (Gdańsk) (Polija) un Turku (Turku) (Somija). Salīdzinājumam tiks izmantoti esošie dati no Stokholmas un Vesterosas (Zviedrija).

19. oktobrī pasākumu atklās projekta vadītāja vietniece Haidruna Fammlere (Heidrun Fammler) (Baltijas Vides forums), īsumā aprakstot Baltijas jūras reģiona projektu NonHazCity. Pēc tam projekta vadītāja Tonija Vikmane (Tonie Wickman) (Stokholmas pilsētas dome) prezentēs rezultātus un secinājumus, kas iegūti vielu skrīninga un to avota apsekošanas darbību gaitā. Viņa izcels arī iespējamos pasākumus, kurus var veikt pati pašvaldība, kā arī mazie un vidējie uzņēmumi pilsētās un visi iedzīvotāji, lai mazinātu šo vielu izmešu daudzumu kanalizācijas sistēmā un arī Baltijas jūrā.

Pērnavas pilsētas, kas ir iesaistīta vielu skrīninga pasākumos, mēra vietnieks Rainers Āviks (Rainer Aavik) apkopos secinājumus par skrīninga rezultātiem Pērnavā. Viņš arī paskaidros, kā starptautiskā sadarbība un NonHazCityprojekts var vairot “zaļās” domāšanas un “zaļās” ekonomikas vērtību, kā arī celt sabiedrības informētību vietējā līmenī.

Pasākums ilgs ne vairāk kā 45 minūtes.


17.08.2017.

Rīgas svētku laikā aicinām apmeklēt mūsu projekta informatīvo telti

Rīgas svētku laikā 18. un 19. augustā Esplanādē pretī 1.ģimnāzijai darbosies projekta NonHazCity informatīvā telts «Atrodi ķīmi-baiso ģīmi!», kuru sagatavoja Baltijas vides foruma Latvijā projekta dalībnieki. Tur būs pieejama informācija par to, kādas bīstamas vielas mēs sanesam mājās ar nopirktajām lietām, ikviens varēs patrenēties sadzīt rokās ķīmjus-baisos ģīmjus lielā spēļu mājā un uzzināt, kā no tiem tikt vaļā savā mājā.


04.08.2017.

Teikas apkaimes svētkos aicinām apmeklēt mūsu projekta informatīvo telti

Šī gada 12.augustā Rīgas Teikas vidusskolas teritorijā (stadiona pusē) notiks pirmo Teikas apkaimes svētku svinēšana. No plkst. 11.00 Teikas apkaimes biedrība aicina ikvienu apkaimes iedzīvotāju saturīgi pavadīt laiku, “Teikojot” un līksmojot kopā!

Teikas apkaimes biedrība veicina zaļu dzīvesveidu, tādēļ svētku laikā darbosies arī projekta «Padomā, pirms pērc» informatīvā telts «Atrodi ķīmi-baiso ģīmi!». Tur būs pieejama informācija par to, kādas bīstamas vielas mēs sanesam mājās ar nopirktajām lietām, ikviens varēs patrenēties sadzīt rokās ķīmjus-baisos ģīmjus lielā spēļu mājā un uzzināt, kā no tiem tikt vaļā savā mājā.

Tāpat svētku ietvaros būs iespēja iesaistīties dažādās radošās darbnīcās: tiks darināti kroņi un mauči, atjaunotas sagurušās lietas (apģērbs) tās apdrukājot vai dekorējot, rotaļu darbnīcas bērniem, Teikas vēstures darbnīca, u.c. Pasākumu vadīs Teicinieks, aktieris Imants Vekmanis. Būs dažādas spēlēs, balvas un atrakcijas. Atnākušos dančos un rotaļās iesaistīs Teikas muzikanti, kā arī būs iespēja piedalīties muzikālā piedzīvojumā, ko piedāvās mūziķu apvienība Jauno Jāņu orķestris Jura Kaukuļa vadībā.
Pulksten 11.20 tiks dots starts līdzsvara jeb DipDap riteņu sacensībām, kur aicinām piedalīties pašus mazākos, kā arī pasākuma laikā ikviens aicināts piedalīties velo veiklības braucienā. Skatītājus priecēs triāla kluba «Karters» paraugdemonstrējumi.

Pasākuma laikā būs iespēja iegādāties Teikā tapušas uzkodas. Svētku noslēgumā piedāvājam gida pavadībā doties nelielā ekskursijā pa Teikas vēsturē nozīmīgām vietām.

Pasākumu organizē Teikas apkaimes biedrība, pasākums tiek līdzfinansēts Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros un ar biedrības ziedotāju atbalstu. Vairāk informācijas un svētku programma pieejama: facebook.com/Teikasapkaime


24.04.2017.

Padomā pirms pērc

Bez krāsām, lakām, līmēm, šķīdinātājiem, medikamentiem un elektroierīcēm, bīstama var būt arī sadzīves ķīmija, visa veida baterijas, halogēnās un luminiscentās spuldzes. Vietnē padomapirmsperc.lv Jūs atradīsiet daudz informācijas par bīstamām vielām mūsu sadzīvē un kā tās kontrolēt.

padomapirmsperc.lv


10.04.2017.

Lai izzināt iedzīvotāju informētību par bīstamām vielām mūsu sadzīvē, aicinām Jūs aizpildīt anonīmu aptaujas anketu.


25.11.2016.

7. EUSBSR forums Stokholmā

Šī gada 8.novembrī NonHazCity projekts sadarbībā ar Stokholmas pilsētas pašvaldību organizēja paneļdiskusija “Pilsētu bīstamās vielas – lielāks drauds Baltijas jūrai nekā eitrofikācija?”, kas notika “Eiropas Savienības stratēģija Baltijas jūras reģionam” (EUSBSR) 7. stratēģiskā foruma ietvaros.

Pieci paneļdiskusijas dalībnieki no Baltijas jūras reģiona valstīm padalījās ar savu pieredzi un atspoguļoja pilsētu lomu bīstamo vielu emisijas Baltijas jūrā kontrolē. Galvenie paneļdiskusijas secinājumi bija:

  • bīstamās vielas var būt lielāks drauds Baltijas jūrai nekā eitrofikācija;
  • pilsētas un pašvaldības var būt par līderiem bīstamo vielu kontrolēšanā;
  • kad pilsētas kļūst par piemēru, valstis tām sekos;
  • katrs iedzīvotājs var sniegt savu ieguldījumu bīstamo vielu emisijas samazināšanā.

Paneļdiskusijas dalībnieki arī vienojās, ka viena no nozarēm, kura var palīdzēt veidot kopējo izpratni par bīstamo vielu emisijas apjomu samazināšanu Baltijas jūrā, ir pašvaldību iepirkumi. Sabiedrības informēšanas kampaņas, t.sk. tās kas tiktu veidotas priekš ūdens transporta īpašniekiem, arī var palīdzēt samazināt bīstamo vielu radītās sekas Baltijas jūrā.

Vai Jūs zinājāt?

2014.gadā Eiropas Savienības 28 valstis kopumā saražoja 328,5 miljonus tonnu ražošanas un patēriņa ķīmisko vielu.