Atjaunota aleja Aizsaules ielā

admin.rLV

Pagājušajā nedēļā, Aizsaules ielā pie Meža kapiem, Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko kopā ar Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktoru Anatoliju Aļeksejenko, Rīgas domes deputātu Andri Bērziņu, Vides un mājokļu departamenta speciālistiem un “Rīgas meži” darbiniekiem iestādīja 64 koku dižstādus, kas iezīmēs ceļu uz Raiņa kapiem un Rīgas Brāļu kapiem. Atjaunotā un krāšņā aleja būs skaista dāvana kapu apmeklētājiem valsts simtgadē.

Jau 2017.gada rudenī Rīgas domes Mājokļu un vides departaments uzsāka alejas stādījumu atjaunošanas darbus Aizsaules ielā. Lēmums atjaunot aleju pieņemts, jo vairums nokaltušie un vēja nolauztie koki jau iepriekšējos gados izzāģēti,  alejas stādījumi nebija viendabīgi, bet ar lieliem pārrāvumiem, tādēļ zudusi to ainaviskā vērtība.

Rīga domes Mājokļu un vides departamenta (MVD) Vides pārvaldes priekšniece Evija Piņķe skaidro: ”Pēdējo septiņu gadu laikā Aizsaules ielā novērojām strauju koku stāvokļa pasliktināšanos. Bērziem tika konstatētas trupes pazīmes, sausi un kalstoši zari, niecīgi pieaugumi, samazināts lapu daudzums un lielums, salīdzinot ar sugai raksturīgo vainagu. Turklāt esošie koki bija bīstami stipra vēja laikā.”

Atjaunojot aleju, kopumā iestādīti 64 Lauku kļavas šķirnes Acer campestre “Elsrijk” dižstādi ar stumbra apkārtmēru no 16 cm līdz 18 cm, nodrošinot pilsētas teritorijas racionālu un ilgtspējīgas attīstības principiem atbilstošu izmantošanu.

Vides pārvaldes speciālisti skaidro, ka izvēlētās kļavas ir mazi koki ar simetrisku, konisku vainagu, tumši zaļām lapām, kas rudenī krāsojas spilgti dzeltenas. Izvēlētā kļavas šķirne ir izturīga un īpaši piemērota ielu apstādījumiem, jo veido šauru, kompaktu vainagu, kura zari netraucēs autotransporta un gājēju kustībai.

Lai kokus pilsētvidē iestādītu kvalitatīvi un pareizi jāievēro virkne prasību.

MVD direktors Anatolijs Aļeksejenko skaidro: “Šī alejas labiekārtošanas projekta īstenošanai bija nepieciešams pusotrs gads, tik laikietilpīga bija procedūra no dokumentācijas izstrādes līdz darbu realizācijai. Projekts saskaņots ar visiem komunikāciju turētājiem, kopumā saņemot 5 iestāžu un būvvaldes saskaņojumu.”

A.Aļeksejenko norāda, ka katram kokam nodrošināta laistīšanas un ventilācijas sistēma un arī pēc koku iestādīšanas līdz veģetācijas sezonas beigām notiks to kopšana, lai nodrošinātu to veiksmīgu ieaugšanos. Kopšanas darbi sevī ietver gan regulāru laistīšanu, gan mēslošanu ar minerālmēsliem, gan augsnes ģipšošanu rudenī pirms augsnes sasalšanas, gan citus nepieciešamos darbus.

Vēsturiskā aleja bija izveidota neilgi pēc Aizsaules ielas ierīkošanas 1932. gadā, tātad koki bija vairāk nekā 80 gadus veci. Sakopjot šo teritoriju un atjaunojot stādījumus, būtiski uzlabojies arī kopējais ielas skats. Alejas atjaunošanas projekts īstenots par Rīgas vides aizsardzības fonda līdzekļiem un izmaksāja aptuveni 45 000 eiro.

Informāciju sagatavoja: Edīte Pūķe, Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktora padomniece, tālr. 67012591,  edite.puke@riga.lv