Rīdziniekiem pieejams “Riga Airtext” gaisa kvalitātes prognozēšanas serviss

admin.rLV, Pub

Riga airTEXT ir bezmaksas serviss, kas sniedz sabiedrībai brīdinājumus par gaisa kvalitāti, izmantojot īsziņas un e-pastus, kā arī piedāvā gaisa kvalitātes, UV starojuma, ziedputekšņu un gaisa temperatūras prognozes trīs turpmākajām dienām, kas ir pieejamas Riga airTEXT tīmekļa vietnē www.rigaairtext.lv un mobilajā aplikācijā.

Riga airTEXT tīmekļa vietnē iedzīvotāji var uzzināt informāciju par esošajiem brīdinājumiem, kā arī pieteikties brīdinājumu saņemšanai, izmantojot īsziņas vai e-pastu, un saņemt papildu informāciju par servisu un par to, kādā veidā prognoze tiek sastādīta.

Riga airTEXT ir neatkarīgs serviss, kuru izstrādāja Cambridge Environmental Research Consultants (CERC) Ltd un SIA Estonian, Latvian & Lithuanian Environment (ELLE) sadarbībā ar Rīgas pilsētas pašvaldību un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju.

Ielu mēroga gaisa piesārņojuma prognozes

Riga airTEXT serviss piedāvā gaisa piesārņojuma prognožu kartes ar ielas mēroga izšķirtspēju konkrētajai dienai, nākamajai dienai un aiznākamajai dienai četrām galvenajām piesārņojošajām vielām (NO2, PM10, PM2.5 un O3), izmantojot nesen publicēto 5 klašu Eiropas gaisa kvalitātes indeksa (GKI) skalu ar gaisa kvalitātes klasēm no “ļoti labas” līdz “ļoti sliktai”.

Noklusējuma kartes skats aptver visu Rīgas pilsētu, bet lietotājs var pietuvināt to, lai apskatītu konkrētas ielas gaisa piesārņojuma prognozi. Kā pamatnes karte tiek izmantota Google Maps karte, kas ietver dažādas interaktīvas funkcijas, lai uzlabotu lietotāja pieredzi, piemēram, zīmīgu vietu un zonu parādīšana, kā arī iespēju mainītu piesārņojuma kartes caurredzamību.

Riga airTEXT tīmekļa vietnes ekrānuzņēmums

Gaisa kvalitātes brīdinājumi

Riga airTEXT izsludina brīdinājumu par gaisa kvalitāti, ja gaisa kvalitātes prognoze ir “Slikta” vai “Ļoti slikta” saskaņā ar Gaisa kvalitātes indeksa skalu. Brīdinājumi tiek sniegti par septiņām pilsētas zonām. Noteiktās zonas noteiktā laika gaisa kvalitātes brīdinājuma statuss tiek piešķirts, ja vismaz 10% no zonas tiek klasificētas kā teritorijas ar “sliktu” vai “ļoti sliktu” gaisa kvalitātes prognozi.

Gaisa piesārņojuma brīdinājumi tiek izplatīti caur Riga airTEXT tīmekļa vietni, izmantojot īsziņas un e-pasta paziņojumus, kas tiek nosūtīti abonentiem. Katru rītu trīs dienu paziņojumu e-pasti latviešu valodā tiek nosūtīti e-pasta brīdinājumu abonentiem, ja brīdinājuma statuss viņu izvēlētajā zonā ir “Slikts” vai “Ļoti slikts” vienā vai vairākās dienās trīs dienu prognozes periodā. Īsziņas brīdinājumi latviešu valodā tiek nosūtīt abonentiem vakarā vai no rīta (atbilstoši abonenta izvēlei), ja gaisa piesārņojuma prognoze abonementa zonā ir “Slikta” vai “Ļoti slikta” tajā pašā dienā (rīta brīdinājumi) vai nākamajā dienā (vakara brīdinājumi).

 “Slikta” gaisa kvalitātes SMS brīdinājuma ziņas piemērs

“Slikta” gaisa kvalitātes SMS brīdinājuma ziņas piemērs

Gaisa kvalitāte pilsētas zonās

Riga airTEXT tīmekļa vietnes “Gaisa kvalitāte pilsētas zonās” lapa sniedz trīs dienu gaisa kvalitātes, ziedputekšņu, UV starojuma un gaisa temperatūras prognozi katrai gaisa kvalitātes brīdinājuma zonai.