Rīgas strūklakas drīz uzsāks sezonu

admin.rLV, Pub

Viens no Rīgas pilsētas lepnumiem, kas īpaši  izdaiļo pilsētu ir strūklakas. Pašvaldības pārraudzībā ir 13 strūklakas – 10 stacionārās un 3 peldošās, pie kurām vasarā rīdzinieki un pilsētas viesi labprāt uzturas vai satiekas ar draugiem.

Kā katru gadu, strūklakas pilsētā iedarbinās pakāpeniski – maijā līdz jūnija sākumam. Nereti vienlaicīgi tiek iedarbināta strūklaka “Bastejkalna kaskāde,” kuras vēsture aizsākās 1880. gadā, un peldošās strūklakas Operas  kanālā.

Vienmēr notikums ir  pilsētas slavenākās – Latvijas Nacionālas  Operas strūklakas “Nimfa” iedarbināšana. Šī tēlnieka Augusts Folca 1887. gadā veidotā strūklaka ir arī Valsts nozīmes mākslas piemineklis. Strūklakas skulptūru bronzas kopiju 1986. gadā izveidoja tēlniece Mirdza Lukaža, orģināls glabājas Rundāles pilī

Vecākajā  Rīgas parkā -Viesturdārzā atrodas 1973. gadā uzstādītais, bet vēlāk restaurētais un papildinātais Dziesmu svētku simtgadei veltītais piemineklis, kura ansambli veido baseins ar sešām strūklakām.

Pilsētnieki, it īpaši ģimenes ar bērniem, iecienījuši Rīgas lielāko strūklaku pie Kongresa nama un Esplanādes strūklakas – bradājamos baseinus, kuru  arhitekts un projekta autors Kārlis Plūksne akcentējis, ka tās  nav tikai atsevišķi objekti, bet gan nozīmīgas detaļas kopīgajā arhitektoniskajā ainavā. Arī  renovācijas projekta ietvaros 2015. gadā atjaunotais  dekoratīvais  bradājamais baseins Grīziņkalnā  pie skulptūras “Lutausis” un  rekonstruētais  Ziedoņdārza bradājamais baseins vasaras karstajās  dienās lieliski iepriecinās un  atveldzēs lielus un mazus.  Ziedoņdārzā atrodas arī  atjaunotā strūklaka “Vardītes,” kas  būvēta vienlaikus ar parka ierīkošanu.

Vērmanes dārzā atrodas Rīgas pilsētas  lepnums –  vecākā strūklaka “Gadalaiki.” Tās skulptūra tika izgatavota Berlīnē un uzstādīta 1869. gadā un  bija  tolaik greznākais šāda tipa dekoratīvais tēlniecības darbs pilsētā.  Orģinālo skulptūru, kas bija cietusi  vandālisma rezultātā, 1972. gadā nācās demontēt. Tēlniece Mirdza Lukaža izgatavoja kopiju, ko  pašvaldība  uzstādīja 1978. gadā. Šogad Mājokļu un vides departaments, atbilstoši izstrādātajam arhitektoniski – mākslinieciskās izpētes projektam, atjaunos strūklakas “Gadalaiki”  baseinu. Strūklaka Vērmaņdārza apmeklētājus varētu sākt iepriecināt pirms Līgo svētkiem.

Atbilstoši Mājokļu un vides departamenta rīkotā atklātā konkursa “Strūklaku apsaimniekošana un uzturēšana Rīgas pilsētā” rezultātiem,  SIA  “TEKLAT” nodrošinās  strūklaku uzturēšanu un veiks visus  nepieciešamos darbus, lai  pilsētas strūklakas vasarā kļūtu par prieka un atveldzes avotu.