Lielajos kapos būs apskatāma gaismas un skaņas instalācija

admin.rLV, Paziņojumi

Turpinot Lielo kapu 250 gadadienas pasākumu programmu, šajā nedēļas nogalē, 7.-10. septembrī Rīgas Augšāmcelšanās Evaņģēliski luteriskajā baznīcā būs apskatāma Lielajiem kapiem 250: sedemminut X BALSIS, ko sestdien, 9. septembrī, bagātinās jauniešu koris  “Balsis”.

Četras dienas baznīcā būs apskatāma jaunās paaudzes slovāku mākslinieka un dizainera sedemminut gaismas instalācija Izplatījums / The Galaxy, kas STROON mūzikas mierīgajā ritmā vedinās uz pārdomām par norisēm Lielajos kapos 250 gadu garumā. Notikuma kulminācija paredzēta sestdien, kad jauniešu koris BALSIS diriģenta Inta Teterovska vadībā, ērģeļu pavadījumā vedīs muzikālā ceļojumā – ar balsi tuvāk zvaigznēm. Rīgas pieminekļu aģentūras organizētais pasākums ietverts mūsdienu kultūras foruma Baltā nakts 2023 un Eiropas kultūras mantojuma dienu 2023 programmā.

Gaismas un skaņas instalācija Izplatījums / The Galaxy  Rīgas Augšāmcelšanās Evaņģēliski luteriskajā baznīcā, Klusajā ielā 2, būs apskatāma:

  • 7. septembrī, plkst. 19.00-23.00;
  • 8. septembrī, plkst. 19.00-23.00;
  • 9. septembrī, plkst. 19.00-24.00, koris BALSIS uzstāsies plkst. 21.00 un 24.00;
  • 10.septembrī, plkst. 19.00-22.00.

Slovāku mākslinieks ar pseidonīmu sedemminut veido gaismas instalācijas pilsētvidē, rada gaismu šovu scenogrāfijas koncertiem un teātra iestudējumiem. Viņa darbi regulāri tiek eksponēti festivālā Biela Noc (Baltā nakts) vairākās Slovākijas pilsētās, piedalījies projektā Košice – Eiropas kultūras galvaspilsēta, konsultē un veido gaismas projektus jaunajiem mūzikas izpildītājiem starptautiskā mērogā. sedemminut piedalījās pagājušā gada Baltajā naktī Rīgā ar objektu For Peace! / Par mieru!, ko veidoja 50 izgaismotas cilvēku figūras kustību atspoguļojošās pozīcijās.

Jauniešu koris BALSIS diriģenta Inta Teterovska vadībā ir viens no izcilākajiem koriem Latvijā, pastāvīgs laureāts valsts koru skatēs, regulāri dodas Eiropas un pasaules koncerttūrēs, kā arī piedalās prestižos festivālos un konkursos, gūstot godalgotas vietas.

Rīgas pieminekļu aģentūras direktors Gunārs Nāgels saka: “Mūsu aģentūras valdījumā ir Lielajos kapos esošās kultūrvēsturiskās vērtības – kapličas, kapu pieminekļi un esošās kapa vietas, kas saglabājušās līdz mūsdienām. Ar Baltās nakts pasākumu mēs cenšamies pievērst uzmanību Lielajiem kapiem, lai gaismas instalācijas un koncertu apmeklētāji ievērotu arī teritorijas plašumu un gaisotni, kā arī rosinātu interesi tuvāk iepazīties ar vietas vēsturi un nozīmi.”

Šogad aprit 250 gadi kopš pirmajiem apbedījumiem Rīgas pilsētas kapos. Mūsdienās tie zināmi kā Lielie kapi un tā ir unikāla pilsētas zaļā teritorija Rīgas vēsturiskajā centrā un tā perifērijā, kurā atdusas gadsimtu gaitā apbedītie rīdzinieki, to vidū daudzas vēsturiski nozīmīgas personības.

Gada izskaņā tiks izsludināts Lielo kapu teritorijas labiekārtošanas metu konkurss, kas paredzēs arī virkni restaurācijas darbu. Šobrīd turpinās darbi pie pagājušajā gadā uzsāktā mecenātu Vērmaņu romantisma laikmeta kapavietas pieminekļu atjaunošanas.

Informāciju sagatavoja: Kaspars Līcītis, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators, e-pasts: kaspars.licitis@riga.lv.