Koki Anniņmuižas bulvārī

Par dižstādiem pilsētas apstādījumos

admin.rLV, Paziņojumi

Rīga ar katru gadu kļūst aizvien zaļāka. Par ielu apstādījumiem pilsētā rūpējas Mājokļu un vides departaments. Šogad paredzēts iestādīt 154 kokus – 23 Holandes liepas, 85 sarkanās kļavas, 43 purva ozolus, 3 Japānas katsuras. Iepirkumā par koku stādīšanu ielu apstādījumos uzvarēja uzņēmums VERDE no Itālijas.

Visi purva ozoli jau iestādīti Anniņmuižas bulvārī, bet Brīvības gatvē garāmgājējus priecē Japānas katsuras. Šo jauno stādu dzīvotspēja ir laba, līgumā paredzētais paveikts kvalitatīvi.

Savukārt liepu stādiem pēc transportēšanas uz Rīgu vainagos tika konstatētas apvītušas lapas. Ņemot vērā departamenta Vides pārvaldes iebildumus, līguma izpildītājs piedāvāja šos stādus tomēr stādīt departamenta norādītajās vietās, uzņemoties pilnu atbildību par to turpmāko likteni. Tas nozīmē, ja koki aizietu bojā vai departamenta speciālistiem pirms rudens stādīšanas laika rastos citi iebildumi par dižstādu kvalitāti, uzņēmums par saviem līdzekļiem kokus nomainīs ar citiem stādiem.

Apsekojot jau iestādītās liepas var secināt, ka vietās, kur koki ir aizvējā un pasargāti no saules, tie jūtas labāk, arī lapas nav pilnībā savītušas. Savukārt ielās, kur koki ir pakļauti tiešiem saules stariem un apkārt ir mazāk zaļās zonas, liepu lapas ir apvītušas, atsevišķiem kokiem tās ir pilnībā izkaltušas, bet citiem nobrūnējušas.

Kokus, kas nav konteinera stādi, drīkst stādīt agri pavasarī un rudenī. Rudens stādīšanas laiks kokiem vienmēr ir mazliet izaicinošāks, jo līdz ziemai ir mazāk laika adoptēties jaunajā vietā. Ir jāpārdzīvo sals, sniega vai bezsniega apstākļi, pavasara salnas un vēl jātiek galā ar sāls ietekmi. Vislabākais stādīšanas laiks ir pavasaris, jo stādi veģetācijas sezonā var ieaugties un pieņemt jaunos augšanas apstākļus.

Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes speciālisti vasarā regulāri apsekos jau iestādītos kokus pilsētā un vērtēs to stāvokli, lai uzņēmējs par saviem līdzekļiem nepieciešamības gadījumā rudens stādīšanas laikā veiktu augtspēju zaudējušo stādu nomaiņu.