Rīgā gaidāms atkusnis – ēku saimnieki aicināti neatlikt jumtu tīrīšanu

admin.rLV, Paziņojumi

Rīgā šonedēļ gaidāms atkusnis, kura laikā īpaši bīstams kļūst uz jumtiem sakrājies sniegs un lāstekas. Namu saimnieki aicināti nekavēties un veikt lāsteku nolaušanu un jumtu tīrīšanu, jo tas ir vienīgais veids, kā novērst apdraudējumu gājējiem. Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange izsūtījis pašvaldības iestādēm uzdevumu īpaši pievērst uzmanību savu ēku jumtiem.

Aizvadītajā nedēļā Rīgas pašvaldības policija konstatējusi 697 ar sniega tīrīšanu saistītus pārkāpumus, pārbaudot 519 vietas, par kurām ziņojuši iedzīvotāji. 145 vietās nav veikta jumtu attīrīšana no sniega, 162 vietās nav nolauztas lāstekas. Tāpat 16 vietās pēc jumtu tīrīšanas nav veikta ietvju sakopšana. No jumta krītošs sniegs bojājis vienu automašīnu. 39 vietās automašīnas īpašnieks nav veicis sniega tīrīšana ap transportlīdzekli.

Ēku saimniekiem jāatceras, ka atkušņa laikā sniegs un ledus no jumtiem kritīs uz ietves un brauktuves. Krītošas lāstekas un sniegs var izraisīt traumas gājējiem, kā arī bojāt ielu malās novietotas automašīnas. Tāpat sniegs var bojāt jumta konstrukcijas, un, sniegam kūstot, iekštelpās var nonākt mitrums.

Veicot jumtu tīrīšanu, ir atļauts īslaicīgi norobežot teritoriju, kur varētu nokrist sniegs un ledus. Ilgstoši bloķēt gājēju ietvi, nenodrošinot gājējiem iespēju droši apiet norobežoto teritoriju, nav atļauts. Vienīgais veids, kā garantēt gājēju drošību, ir notīrīt jumtu un pēc tīrīšanas savākt no jumta notīrīto ledu un sniegu no ietvēm un brauktuvēm.

Iedzīvotāji aicināti nekavējoties ziņot par ietvēm, kas ilgstoši bloķētas no jumta krītoša sniega vai ledus radītas bīstamības dēļ:

  • Rīgas pašvaldības policijai (RPP) pa tālruni 110 vai RPP aplikācijā;
  • aizpildot e-pieteikumu mājaslapā riga.lv.

Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsargjoslas zonā un pie pilsētas noslogotākajām ielām, kur ietves šogad kopj pašvaldība, namu īpašniekiem tāpat kā iepriekš pēc jumtu tīrīšanas ir jāsatīra sniegs un ledus no ietvēm. Ja teritorija pēc sniega tīrīšanas no jumta netiks sakopta, RPP mudinās ēkas īpašnieku veikt ietves uzkopšanu dažu stundu laikā. Ja tas netiks izdarīts, ietves uzkopšanas darbus piespiedu izpildes ceļā veiks pašvaldība, bet nama īpašniekam būs jāsedz veikto darbu izmaksas.

Jebkurš uz ietves novietots šķērslis, tostarp lentes, barjeras un citi norobežojumi, apgrūtina gan gājēju pārvietošanos, gan ietvju kopšanu, kas tiek veikta mehanizēti. Ietvju uzturētāji ziņo pašvaldības policijai par vietām, kur ietvju tīrīšana nav iespējama namu apsaimniekotāju izvietoto norobežojumu dēļ.

Atgādinām, ka, ja no jumta krītoša sniega vai ledus dēļ gūta trauma, nekavējoties jāizsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), zvanot 113. NMPD nodos informāciju RPP, kas tad varēs sākt administratīvā pārkāpuma procesu. Ja uzreiz trauma nav pamanāma, ir vērts fiksēt precīzu notikuma vietas adresi, lai tad, ja tomēr vēlāk jūtama ietekme uz veselību, varētu ziņot RPP. Iedzīvotajam, kurš guvis traumu, arī jāvēršas RPP ar iesniegumu, lai policija varētu viņu atzīt par negadījumā cietušo. RPP izskatīs iesniegumu un sniegs informāciju par īpašnieku, no kura cietušais varēs pieprasīt nodarītā kaitējuma kompensāciju.

Gājējiem un citiem satiksmes dalībniekiem atkušņa laikā jābūt piesardzīgiem, jo no nenotīrītiem ēku jumtiem uz ietvēm var krist sniegs un ledus.

Par nenotīrītu jumtu var saņemt arī naudas sodu. Maksimālais sods fiziskām personām ir 350 eiro, bet juridiskām personām – 1400 eiro.

Vairāk informācijas par ziemu Rīgā riga.lv/ziema.