Rīgā turpinās koku stādīšana dažādās apkaimēs

admin.rLV, Paziņojumi

Rīgas domes Mājokļu un vides departaments šajā pavasarī dažādās galvaspilsētas apkaimēs publiskajos apstādījumos iestādījis 89 dižstādus – Holandes liepas, ozolus un melnalkšņus. Kopā departamenta speciālisti šogad plāno iestādīt 148 kokus un vēl trīs kokus plānots pārstādīt.

Jaunie koki iestādīti pretī Elizabetes ielas 3.namam, Dzirnavu ielā pie nama 1A, Kronvalda bulvārī pie 1A un pie 3, Tērbatas ielā pie Brīvības bulvāra 34, Pildas ielā pie Dārzciema ielas 53, Brīvības ielā dažādās vietās, Augusta Deglava ielā pie 164B (Salnas iela 20), Andreja Saharova ielā posmā no Akadēmiķa Mstislava Keldiša līdz Dravnieku ielai  un  Airu ielā pie 123.nama.

Pērn Mājokļu un vides departaments ielu apstādījumos iestādīja170 jaunus dižstādus – 23 Holandes liepas, 85 sarkanās kļavas, 43 purva ozolus, sešus parastos ozolus, desmit sarkanos ozolus un trīs Japānas katsuras.

Pēc iestādīšanas dižstādus īpaši pieskata vismaz desmit gadus. Sākumā liela vērību velta laistīšanai un mēslošanai, katru otro gadu notiek vainagu veidošana. Departamenta speciālisti kokus apseko vairākas reizes gadā, vērtējot to attīstību un augšanas apstākļus. Ja aptuveni pēc desmit gadiem koku attīstības temps ir lēnāks, nekā tam vajadzētu būt, speciālisti meklē cēloņus un cenšas kokiem palīdzēt. Pēdējos trīs gadus ir sākta koku augšanas apstākļu uzlabošana, veicot papildus piebarošanu ar sijātu kompostu, bioloģiski aktīvajām vielām un lēnas iedarbības mēslojumu.

Vienlaikus ar jauno koku stādīšanu turpinās arī esošo stādījumu kopšana. Šajā pavasarī īpaša uzmanība pievērsta jaunajiem koku stādījumiem Krasta ielā, kur tika veikta vainagu skalošana. Pēc aizpagājušās ziemas un ievērojamā sāls daudzuma koku stāvoklis 2021. gada pavasarī radīja pamatotas bažas, bet profesionāls speciālistu darbs kokiem palīdzēja atgūties un sazaļot. Krasta ielā tiek kopti 227 dižstādi un 4307 krūmi.

Tāpat katru gadu pilsētas apstādījumos tiek veikta koku vainagu kopšana, kas nozīmē veselu pasākumu kopumu: vainagu pacelšanu vai samazināšanu, zaru īsināšanu pie ceļa zīmēm, ēkām, māju jumtiem, ielu apgaismojuma, nokaltušu, blīvi saaugušu, slimību bojātu, ar stumbru vāji saistītu zaru likvidēšanu, vainagu retināšanu un vēl citus darbus.

Rīgas iedzīvotājus parasti  iepriecina  arboristu veikums, kas regulāri uzlabo koku izskatu. Tam apliecinājums ir, piemēram, polardēto liepu rinda Alberta ielā, kuru samazinātie vainagi ļauj baudīt  jūgendstila arhitektūru, savulaik pārāk biezi iestādītie ozoli Buļļu ielā, izcilais liepu dzīvžogs Melnsila un Āgenskalna ielas krustojumā, kā arī  dzīvžogi Mīlgrāvja un Aizsaules ielā.

Ielu apstādījumu un pašvaldības izglītības iestādēs esošo apstādījumu apsaimniekošanu organizē Mājokļu un vides departamenta Vides pārvalde, savukārt par parkiem atbild pašvaldības uzņēmums “Rīgas meži”. Ielu atjaunošanas laikā jaunu koku stādīšanu nodrošina Satiksmes departaments, kas šogad Centra apkaimes ielās jau iestādījis 57 kokus.

Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv.