Rīgas ielās šogad iestādīs rekordlielu koku skaitu – vairāk nekā 1400; iesākto kursu uz zaļāku pilsētu turpinās arī nākamgad

admin.rLV, Paziņojumi

Rīgas ielu apstādījumos un parkos šogad būs iestādīts rekordliels koku skaits – vairāk nekā 1400, kā arī vairāk nekā 10 000 krūmu. Rīgas domes Mājokļu un vides departaments arī rudenī turpina koku stādīšanu dažādās galvaspilsētas apkaimēs un līdz gada beigām ielu apstādījumos būs iestādīti vairāk nekā 400 dižstādi, kas ir ievērojami vairāk nekā iepriekšējos gados.

Lai pārliecinātos, kā veicas ar koku stādīšanu aukstākos laika apstākļos, šonedēļ ar stādīšanas darbu gaitu un kvalitāti Āgenskalnā pie Māras dīķa iepazinās Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Viesturs Zeps, sniedzot arī palīdzīgu roku dižstādu iestādīšanā.

“Koki pilsētvidē ir ļoti svarīgi – gan gaisa kvalitātes uzlabošanai, gan patvērumam no karstuma vasarās. Tāpēc prieks redzēt, ka kvalificēti un prasmīgi speciālisti turpina padarīt mūsu pilsētu zaļāku arī rudenī un šogad būsim sasnieguši rekordlielu iestādīto koku skaitu. Nākamajā gadā mums būs vēl lielākas ambīcijas un plānojam iestādīto koku skatu turpināt palielināt,” uzsver V. Zeps.

“Šajā gadā lielākā daļa jauno koku stādīti ārpus centra, bet nākamgad plānojam īpaši pievērst uzmanību Centra apkaimei un tās iedzīvotāju ieteikumiem, atjaunojot kokus vietās, kur tie ir bijuši, kā arī plānojot jaunas koku vietas. Tāpat arī šajā rudenī esam saņēmuši ierosinājumus par koku stādīšanu no Sarkandaugavas, Imantas, Bolderājas, Daugavgrīvas un Kundziņsalas,” norāda komitejas priekšsēdētājs.

Gada pirmajā pusē tika iestādīti 123 dižstādi, tostarp vairāki desmiti koku Brīvības gatvē. Rudenī iestādīti 236 dižstādi un vēl plānots iestādīt 66. Koki šoruden tiek stādīti dažādās apkaimēs – Āgenskalā, Iļģuciemā, Imantā, Vecmīlgrāvī, Dzirciemā, Mežaparkā, Bolderājā un Vecāķos. No Vācijas piegādātos dižštādus – priedes, liepas, ošus, ievas, ceriņus, lapegles, pīlādžus, ozolus, kļavas, papeles, ginkus un dekoratīvās ābeles – stāda uzņēmums “Labie koki”.

Pašvaldības uzņēmums “Rīgas meži” vasaras beigās Ķengaraga promenādē arī iestādīja 150 Dziesmu un deju svētkiem veltītos baltos vītolus, bet parkos iestādīts 41 koks. Galvaspilsētā koku stādīšana notiek arī ielu atjaunošanas un citu būvprojektu laikā. Uzvaras parkā  iestādīti 202 koki, ar “Rail Baltica” saistītās infrastruktūras izbūves projektos, piemēram, Ģenerāļa Radziņa krastmalā – 101 koks, bet pie Austrumu maģistrāles iestādīti 519 koki. Tādējādi līdz gada beigām Rīgā parkos un ielu apstādījumos šogad būs iestādīti kopā 1439 koki.

Rīgas pašvaldība arī plāno pievērst pastiprinātu uzmanību iestādīto koku saudzēšanai. Turpinot un paplašinot sāls ietekmes izpēti ielu stādījumos, eksperimentālā kārtā 11 pēdējos divos gados iestādītajiem kokiem veidos aizsargbarjeras ap to balsta mietiem, aptinot materiālu, kas pasargātu koka stumbru un sakņu kamolu no šļakatām, kas veidojas automašīnām braucot pa ielu. Tas būs trīs ozoliem Krasta ielā un astoņām liepām Brīvības gatvē. Pavasarī speciālisti veiks analīzes un vērtēs izmaiņas.

Mājokļu un vides departaments pērn ielu apstādījumos kopā iestādīja 155 koku dižstādus, kas tika piegādāti no stādu audzētavas Vācijā.

Pēc iestādīšanas dižstādus īpaši pieskata vismaz desmit gadus. Pirmajos gados pēc iestādīšanas lielu vērību velta laistīšanai un mēslošanai, katru otro gadu notiek vainagu veidošana. Departamenta speciālisti kokus apseko vairākas reizes gadā, vērtējot to attīstību un augšanas apstākļus. Ja šo desmit gadu laikā koku attīstības temps ir lēnāks, nekā tam vajadzētu būt, speciālisti meklē cēloņus un rīkoja, lai kokiem palīdzētu. Pēdējos gados ir sākta koku augšanas apstākļu uzlabošana, veicot papildus piebarošanu ar sijātu kompostu, bioloģiski aktīvajām vielām un lēnas iedarbības mēslojumu.

Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv.

Koku stādīšana Mārupes ielā | 22.11.2023. 

 Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļa