Sagatavots latvāņu apkarošanas plāns

admin.rLV, Paziņojumi

Mājokļu un vides departaments ir sagatavojis latvāņu apkarošanas plānu 2021.-2025. gadam.

Savulaik  Latvijā (1950-1960.gados) kā lopbarības kultūraugs ievestais Sosnovska latvānis ir invazīva augu suga, kura apdraud vietējās sugas un var radīt kaitējumu videi un cilvēku veselībai.  Sosnovska latvānis ir izteikti ekspansīva un agresīva suga, kas strauji savairojas un izspiež no vides citas augu sugas. Noteiktos apstākļos šis augs ir bīstams cilvēka veselībai, jo tā sula nonākot saskarē ar cilvēka ādu vai gļotādu, izraisa apdegumus

Rīgas domes Mājokļu un vides departaments latvāņu apkarošanu  veic vairāk nekā piecus  gadus. Pirmais šī auga  apkarošanas  plāns tika īstenots laikā  no 2016.gada līdz 2020.gadam. Šogad iesāktais darbs turpināsies, jo  ir izstrādāts plāns nākošajiem pieciem  gadiem.

Salīdzinājumā ar iepriekšējo periodu, latvāņu izplatība Rīgas teritorijā ir sarukusi, lai gan  pilsētas administratīvajā teritorijā  augs tika konstatēts aptuveni 7 ha lielā platībā. Latvāņi konstatēti Āgenskalnā, Bukultos, Centrā, Dreiliņos, Imantā, Katlakalnā, Ķengaragā, Rumbulā, Dārziņos, Mežciemā, Pētersalā- Andrejsalā, Šampēterī, Torņkalnā, Ziepniekkalnā, Zolitūdē.

Kopējo informāciju par latvāņa izplatību apkopo Zemkopības ministrijas Valsts augu aizsardzības dienests –  Kultūraugu uzraudzības valsts informācijas sistēmas invazīvo augu sugu datubāzē.  Pašvaldība, saskaņā ar šiem datiem, organizē un koordinē latvāņa izplatības ierobežošanas pasākumus savā administratīvajā teritorijā.

Rīgas pašvaldības īpašumos latvāņu izplatības ierobežošanā plānots pielietot mehānisko metodi – vairākkārtēju pļaušanu veģetācijas sezonā. Šī metode ir vispiemērotākā pilsētas videi. Privātīpašnieki var izmantot arī bioloģisko, ķīmisko vai kombinēto metodi, gadījumos, kad  konkrētā auga atrašanās vieta to pieļauj un tiek ievēroti nepieciešamie  Latvijas normatīvie akti.

Privātīpašumos par latvāņu ierobežošanu atbildīgs ir īpašnieks. Pašvaldība vēstules formā pirms sezonas nosūtīs atgādinājumu par pienākumu ierobežot latvāņus.