Lai strauji pieaugošo energoizmaksu laikā mazinātu elektroenerģijas patēriņu, Rīgas pašvaldībai plāno turpināt ieviest dažādus enerģijas taupīšanas pasākumus, piemēram, samazinot apgaismojuma intensitāti un nomainot iestādēs gaismekļus uz ekonomiskākiem.
Rīgas domes Mājokļu un vides komitejā otrdien, 6. septembrī, tika sniegta informācija par Rīgas enerģētikas aģentūras (REA) un aģentūras “Rīgas gaisma” dažādiem sagatavotajiem priekšlikumiem. Tie vēl tiks izvērtēti un galīgo lēmumu par konkrētiem pasākumiem pieņems Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis.
Jau augusta sākumā Rīgas mērs uzdeva iestādēm veikt dažādus enerģijas taupīšanas pasākumus – iekštelpu temperatūru apkures sezonas laikā uzstādīt ne augstāku par 20,5 grādiem vidēji ēkā, nodrošināt temperatūras nakts un brīvdienu režīmus, kā arī ekonomiskāk izmantot ventilācijas un kondicionēšanas sistēmas.
“Pateicoties neatlaidīgam REA darbam jau no vasaras sākuma, Rīga rādījusi un rāda piemēru publiskā sektora energoefektivitātes pasākumiem Latvijā. Šie pasākumi var samazināt pašvaldības izdevumus par enerģiju pat par desmit miljoniem eiro, kā arī proporcionāli vairāk samazina tieši dabasgāzes patēriņu, stiprinot visas Latvijas energodrošību,” uzsver Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Edmunds Cepurītis.
REA jau ir ieviesusi energopārvaldību izglītības iestādēs – 355 ēkās un veikusi darbinieku apmācību enerģijas taupīšanai. Patlaban aģentūra ir sagatavojusi vairākus priekšlikumus tālākiem soļiem elektroenerģijas izmaksu mazināšanai.
Tiks izvērtēti dažādi varianti apgaismojuma intensitātes regulēšanai un atteikšanās no atsevišķu objektu izgaismošanas. Nesen domē tika pieņemts lēmums par 1745 jaunus LED gaismekļu iegādi uzstādīšanai Vecmīlgrāvja un Pleskodāles apkaimēs, kas arī ļautu veikt dimmēšanu – apgaismojuma intensitātes regulēšanu. Plānotais enerģijas patēriņa samazinājums ir 2,7% no kopējā patēriņa.
Visās Rīgas pašvaldības iestādēs plānots uzstādīt LED spuldzes pašreizējo neekonomisko kvēlspuldžu un halogēnspuldžu vietā. REA apkopos priekšlikumus un pēc tam tiks lemts par finansējuma piešķiršanu. Gaismekļu nomaiņa atmaksājās trīs līdz deviņu mēnešu laikā atkarībā no lietošanas laika.
Jau vēstīts, ka energoatkarības mazināšanai un siltumenerģijas izmaksu mazināšanai uzņēmums “Rīgas siltums” aktīvi strādā pie atjaunojamo energoresursu katlumāju veidošanas – gan šķeldas, gan granulu. Vairākas no tām tiks nodotas ekspluatācijā jau šajā rudenī.
Viens no veidiem, kā mazināt enerģijas patēriņu, ir ēku siltināšana. Rīgā ar LIAA atbalstu jau nosiltinātas 46 ēkas, bet ar ALTUM atbalstu pabeigta 17 ēku siltināšana un siltināšanas programmā uz šā gada vidu bija 147 ēkas.
Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv.