Rīgas valstspilsētas pašvaldības Mājokļu un vides departaments sadarbībā ar Latvijas Dabas fondu (LDF), aktīviem iedzīvotājiem apkaimju biedrībām un savvaļas sēklu vācējiem jau kopš 2021. gada kopīgi ir veidojuši pilsētas pļavas – publiski pieejamas Latvijas savvaļas augu oāzes dabas daudzveidības saglabāšanai.
Pilsētas pļavas statuss nozīmē, ka šīs teritorijas tiek pļautas ne biežāk kā divas reizes sezonā, turklāt paredzot visa nopļautā materiāla izvākšanu. Ierobežotais pļaušanas reižu skaits dod iespēju pļavu augiem izziedēt un izsēt sēklas, tajā paša laikā nepieļaujot kūlas veidošanos. Nopļauto augu materiālu ir nepieciešams izvest, lai uzturētu pļavu attīstībai piemērotu augsnes auglību. Pārāk liels barības vielu apjoms veicinās vienveidīgu lielās nātres, meža suņburkšķa un podagras gārsas audzes veidošanos.
Lai nodrošinātu atbilstošu teritoriju apsaimniekošanu no 2021. gada līdz 2024. gadam tika izstrādāti atsevišķi saistošie noteikumi, kuri paredzēja atkāpi no toreizējiem Rīgas domes 28.04.2015 saistošie noteikumi Nr.146 “Rīgas pilsētas teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas saistošie noteikumi”. Kopš jauno Rīgas domes 15.05.2024 saistošo noteikumu Nr. RD-24-270-sn “Rīgas valstspilsētas pašvaldības teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas saistošie noteikumi” pieņemšanas atsevišķu saistošo noteikumu izstrāde pilsētas pļavu ierīkošanai vairs nav nepieciešama.
Vairāku gadu gaitā Pilsētas pļavas tikušas ierīkotas gandrīz pusē no visām Rīgas apkaimēm.
Tās ir ierīkotas:
- Āgenskalnā;
- Bieriņos;
- Bolderājā;
- Brasā;
- Centrā;
- Čiekurkalnā;
- Dreiliņos;
- Dzirciemā;
- Grīziņkalnā;
- Imantā;
- Juglā;
- Kundziņsalā;
- Latgalē;
- Mežaparkā;
- Purvciemā;
- Rumbulā;
- Salās;
- Sarkandaugavā;
- Teikā;
- Torņkalnā;
- Zasulaukā;
- Ziepniekkalnā;
- Zolitūdē.
Pilsētas pļavu teritorijas ir apskatāmas arī Latvijas dabas fonda izveidotā interaktīvā kartē.
Pilsētas pļavas tiek veidotas projektā “urbanLIFEcircles” ar mērķi saglabāt, pilnveidot un ilgtspējīgi apsaimniekot zaļo infrastruktūru pilsētās, palielināt bioloģisko daudzveidību, atjaunot un uzlabot ekosistēmu savienojamību un veselību, kā arī sniegt iedzīvotājiem jaunas atpūtas zonas. Projektu “urbanLIFEcircles” īsteno Latvijas Dabas fonds sadarbībā ar Rīgas valstspilsētas pašvaldību, Tartu pilsētas pašvaldību un Orhūsas pilsētas pašvaldību, kā arī vairākiem partneriem no Igaunijas. Līdz 2027. gadam ir paredzēts ierīkot vismaz 45 pilsētas pļavas, kuru kopējā platība veidos 15ha. Sīkāka informācija pieejama šeit.