1.Decentralizētās kanalizācijas sistēmu reģistrācija
Rīgas domes Mājokļu un vides departaments uzrauga Rīgas pilsētas pašvaldības administratīvajā teritorijā esošās decentralizētās kanalizācijas sistēmas atbilstoši normatīvo aktu prasībām.
Kārtību, kādā tiek sniegts minētais pakalpojums, nosaka Ūdenssaimniecības pakalpojumu likums (pieņemts Saeimā 18.06.2015., stājies spēkā 01.01.2016.) Ministru kabineta 27.06.2017. noteikumi Nr.384 “Noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu”, 19.12.2018. pieņemtie Rīgas domes saistošie noteikumi Nr.66 “Par decentralizēto kanalizācijas pakalpojumu sniegšanas, uzskaites un kontroles kārtību”.
Decentralizētās kanalizācijas sistēmas īpašnieks vēršas Rīgas domes Rīgas pilsētas Apkaimju iedzīvotāju centrā, vai nosūta iesniegumu pa pastu. Mājokļu un vides departamenta Apsaimniekošanas pārvaldes Ūdenssaimniecības un kanalizācijas pakalpojumu nodaļa atbilstoši normatīvajiem aktiem veic decentralizētās kanalizācijas sistēmas reģistrēšanu decentralizēto kanalizācijas sistēmu reģistrā.
Vairāk informācijas šeit.
2. Asenizatoru reģistrēšana asenizācijas pakalpojumu sniegšanai Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā.
Rīgas domes Mājokļu un vides departaments atbilstoši normatīvo aktu prasībām reģistrē, uzrauga, un kontrolē asenizatorus, kuri Rīgas pilsētas pašvaldības administratīvajā teritorijā sniedz decentralizētās kanalizācijas izvešanas pakalpojumus.
Kārtību, kādā tiek sniegts minētais pakalpojums, nosaka Ministru kabineta 27.06.2017. noteikumi Nr.384 “Noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu”, 19.12.2018. pieņemtie Rīgas domes saistošie noteikumi Nr.66 “Par decentralizēto kanalizācijas pakalpojumu sniegšanas, uzskaites un kontroles kārtību”.
Asenizators vēršas ar iesniegumu Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Apsaimniekošanas pārvaldes Ūdenssaimniecības un kanalizācijas pakalpojumu nodaļā, Tiesiskā nodrošinājuma pārvaldes Juridisko konsultāciju nodaļā, vai nosūta iesniegumu pa pastu, vai e-pastu. Ūdenssaimniecības un kanalizācijas pakalpojumu nodaļa atbilstoši normatīvajiem aktiem veic asenizatora reģistrēšanu asenizatoru reģistrā un ievieto informāciju par asenizatoru Mājokļu un vides departamenta mājas lapā sadaļā asenizatoru reģistrs. Asenizators līdz kārtējā gada 1. martam iesniedz deklarāciju par notekūdeņu un nosēdumu apjomu, kas iepriekšējā gadā no asenizatora apkalpotajām decentralizētajām kanalizācijas sistēmām savākts, transportēts un novadīts centralizētajā kanalizācijas sistēmā speciāli izveidotās notekūdeņu pieņemšanas vietās. Deklarāciju iesniedz Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Apsaimniekošanas pārvaldes Ūdenssaimniecības un kanalizācijas pakalpojumu nodaļā, Tiesiskā nodrošinājuma pārvaldes Juridisko konsultāciju nodaļā, nosūta pa pastu vai e-pastu. Ūdenssaimniecības un kanalizācijas pakalpojumu nodaļa atbilstoši normatīvajiem aktiem veic asenizatora deklarācijas reģistrēšanu.
Vairāk informācijas šeit.
Rīgas domes Mājokļu un vides departaments Rīgas pilsētas iedzīvotāju interesēs pārrauga ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu nodrošinājuma kvalitāti un atbilstību normatīvo aktu prasībām. Šos pakalpojumus Rīgas pilsētas iedzīvotājiem sniedz dzīvojamās mājas pārvaldnieks, pamatojoties uz ar SIA „Rīgas ūdens” savstarpēji noslēgtajiem līgumiem par pilsētas centralizētā ūdensvada un kanalizācijas pakalpojumu lietošanu.
Kārtību, kādā tiek sniegts minētais pakalpojums, nosaka Ūdenssaimniecības pakalpojumu likums, Ministru kabineta 22.03.2016. noteikumi Nr. 174 “Noteikumi par sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu un lietošanu”, Ministru kabineta 14.11.2017. noteikumi Nr.671 “Dzeramā ūdens obligātās nekaitīguma un kvalitātes prasības, monitoringa un kontroles kārtība”, Ministru kabineta 09.01.2007. noteikumi Nr.40 “Noteikumi par valsts metroloģiskajai kontrolei pakļauto mērīšanas līdzekļu sarakstu”, Rīgas domes 15.12.2017. saistošie noteikumi Nr.17 “Rīgas pilsētas centralizētās ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmas ekspluatācijas, lietošanas un aizsardzības saistošie noteikumi”, Rīgas domes 18.10.2017. saistošie noteikumi Nr.4 „Par sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu līguma noteikumiem, tā slēgšanas, grozīšanas un izbeigšanas kārtību”, Rīgas domes 24.07.2019. līgums Nr.RD-19-756-lī „Līgums par sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu”.
Kārtību, kādā tiek sniegts minētais pakalpojums, nosaka Ūdensapgādes pakalpojuma punktā minētie normatīvie akti.
Lietus ūdens novadīšanu lietus ūdens kanalizācijas sistēmā organizē Rīgas domes Satiksmes departaments atbilstoši 24.01.2006. nolikumā Nr.35 „Rīgas domes Satiksmes departamenta nolikums” deleģētajām funkcijām.
Rīgas domes Mājokļu un vides departaments Rīgas pašvaldības iedzīvotāju interesēs uzrauga pakalpojumu sniegšanu energoapgādes nozarē. Minētā pakalpojuma sniegšanu reglamentē Enerģētikas likums un Rīgas domes 18.12.2019. saistošie noteikumi Nr.97 “Par gaisa piesārņojuma teritoriālo zonējumu”.
Centralizētās apkures pakalpojumu Rīgas iedzīvotājiem sniedz dzīvojamās mājas pārvaldnieks, savstarpēji noslēdzot līgumu ar a/s „RĪGAS SILTUMS” par pakalpojuma saņemšanu. Maksu par siltumenerģijas patēriņu aprēķina, pamatojoties uz Ministru kabineta 09.12.2008. noteikumiem Nr.1013 „Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu” un Ministru kabineta 12.12.2006. noteikumiem Nr.999 „Kārtība, kādā dzīvojamās telpas īrnieks un izīrētājs norēķinās ar pakalpojumu sniedzēju par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvojamās telpas lietošanu”, kā arī Rīgas domes 15.09.2010. instrukciju Nr.9 “Rīgas pašvaldības īpašumā vai pārvaldīšanā esošajās daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās patērētās siltumenerģijas sadales un maksas aprēķināšanas kārtība”, tas ir, maksa par centralizēto apkuri tiek aprēķināta atbilstoši īpašuma kopējai platībai.
Katram dzīvoklim maksājamā daļa par elektroenerģiju koplietošanas telpās veidojas no mājas koplietošanas telpu apgaismošanai, lifta, apkures sistēmas un ūdens sūkņu iekārtu darbības nodrošināšanai patērētās elektroenerģijas. Dzīvojamo māju koplietošanas elektroenerģijas patēriņš tiek aprēķināts, pamatojoties uz Ministru kabineta 09.12.2008. noteikumos Nr.1013 „Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu” un Ministru kabineta 12.12.2006. noteikumos Nr.999 „Kārtība, kādā dzīvojamās telpas īrnieks un izīrētājs norēķinās ar pakalpojumu sniedzēju par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvojamās telpas lietošanu” noteikto kārtību.
Maksu par sadzīves atkritumu izvešanu veido divi komponenti: maksa par atkritumu noglabāšanu sadzīves atkritumu poligonā „Getliņi EKO” un kompānijas aprēķinātā samaksa par savākšanas un pārvadāšanas pakalpojuma nodrošināšanu.
Dzīvojamās mājas pārvaldnieks, izrakstot rēķinu dzīvokļa īpašniekam/īrniekam par sniegtajiem pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma/dzīvojamās telpas lietošanu, ņem vērā Ministru kabineta 09.12.2008. noteikumus Nr.1013 „Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu” un Ministru kabineta 12.12.2006. noteikumus Nr.999 „Kārtība, kādā dzīvojamās telpas īrnieks un izīrētājs norēķinās ar pakalpojumu sniedzēju par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvojamās telpas lietošanu”, kuri nosaka, ka maksu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu un asenizāciju aprēķina proporcionāli dzīvoklī deklarēto personu skaitam, sadalot summu, kas veidojas pēc neapdzīvojamo telpu un mākslinieka darbnīcu īpašnieku/nomnieku veikto maksājumu atskaitīšanas no dzīvojamās mājas kopējā maksājuma.
Sadzīves atkritumu apsaimniekošanu fiziskajām un juridiskajām personām Rīgas pilsētā nodrošina četras atkritumu apsaimniekošanas kompānijas: „Eco Baltia VIDE”, „Clean R”, „Ragn Sell” un „Vides pakalpojumu grupa”.