Realizētie projekti

1. Pētījums par smalko daļiņu sastāvu un morfoloģiju izcelsmes noteikšanai pie Rīgas centra gaisa monitoringa stacijas

Rīgas valstspilsētas pašvaldības Mājokļu un vides departaments laika periodā no 2023. gada oktobrim līdz 2024. gada septembrim realizēja projektu “Pētījums par smalko daļiņu sastāvu un morfoloģiju izcelsmes noteikšanai pie Rīgas centra gaisa monitoringa stacijas”.

Pētījuma ietvaros analizēti Rīgas valstspilsētas pašvaldības monitoringa stacijā Rīgā, Brīvības ielā 73 iegūtie cieto daļiņu PM10 monitoringa rezultāti. Tā kā mērķis ir noteikt cieto daļiņu ķīmisko sastāvu un morfoloģiskās īpatnības atšķirīgās sezonās (ar un bez apkures), kas liecinātu par dažādu piesārņojuma avotu ietekmi, tad padziļinātai izpētei un analīzei attiecīgi tika izvēlēti divi periodi:

  • apkures sezona: 01.10.2023. – 23.12.2023.
  • sezona bez apkures: 01.05.2024. – 30.09.2024.

Pēc daļiņu PM10 koncentrāciju analīzes, veikta piesārņotāko dienu atlase, mikroskopiskai analīzei atlasītas 6 piesārņotākas dienas (vadoties no diennakts vidējām daļiņu PM10 koncentrācijām). Papildus, atlasē ņemts vērā arī nedēļas dienas faktors.

Iegūtie mērījumu rezultāti liecina, ka:

  • būtiskas daļiņu PM10 koncentrāciju atšķirībām dažādās dienās, svārstību diapazons var sasniegt pat 7 reizes;
  • augstākās daļiņu PM10 koncentrācijas novērojumu periodā konstatētas darba dienās;
  • lielākās atšķirības dažādās sezonās novērojamas sestdienās;
  • sezonā bez apkures konstatētas pat par 60 % augstākas daļiņu PM10 koncentrācijas;
  • paaugstinātas daļiņu PM10 koncentrācijas ir dienās bez nokrišņiem, ar augstu temperatūru;
  • lai arī statistiski būtiska ietekme ir meteoroloģiskiem parametriem, tomēr korelācija starp tiem un daļiņu PM10 koncentrācijām ir vāja vai ļoti vāja. Lielākā ietekme novērota atmosfēras spiedienam, gaisa temperatūrai un relatīvajam mitrumam.

Pētījuma atskaite


2. Pētījums par smaku sensoriem Sarkandaugavā 2020

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvalde laikā no 2018.gada decembra līdz 2020.gada augustam Rīgas Sarkandaugavā realizēja projektu “Pētījums par efektīvu smaku piesārņojuma monitoringu industriālās teritorijas tuvumā Rīgā, izmantojot portatīvu sensoru sistēmu” divās kārtās.

Projekta I kārtā no vairākiem desmitiem dažādu tipu gāzu sensoriem atlasīti 7 metāla oksīdu sensori ar augstāku smaku reģistrācijas potenciālu: TGS2600, TGS2602, TGS2603, TGS2620, MQ-136, WSP2110, MiCS-5524, kā arī fotojonizācijas sensors Baseline-Mocon piD-TECH eVx. Uz to bāzes izveidota sensoru sistēma smaku atpazīšanai V-nose.

Projekta II kārtā, multiplicējot I kārtā izstrādāto sensoru sistēmu, izveidoti 4 “mākslīgie deguni, izvēlētas 4 vietas to uzstādīšanai: a) references stacijā (Mīlgrāvja GMS), Mīlgrāvja ielā 10; ) Baltāsbaznīcas ielā 52; c) Skuju ielā 11 (Rīgas 31. vidusskolā); d) Tvaika ielā 27. Veikta sistēmu testēšana, datu pārraides kanāla ierīkošana, mērījumu veikšana un datu uzkrāšana vairāk kā 2 mēnešu periodā; veikta datu grafiskā attēlošana, apstrāde un analīze. Projekta ietvaros apkopotas iedzīvotāju sūdzības par traucējošu smaku esamību Rīgas pilsētā aika periodā no 2020. gada 1. aprīļa līdz 13. jūlijam, kas analizētas kopā ar sensoru mērījumiem.

Pētījuma atskaite


3. Pētījums par Rīgas gaisa kvalitāti vietās ar trūkstošiem datiem, izmantojot tiešsaistes bezvadu sensoru tīklu

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvalde 2018.gadā Rīgas centrā realizēja projektu „Pētījums par Rīgas gaisa kvalitāti vietās ar trūkstošiem datiem, izmantojot tiešsaistes bezvadu sensoru tīklu”. Rīgas centrā tika uzstādītas piecas ar kalibrētiem sensoriem aprīkotas tiešsaistes bezvadu un energoautonomas iekārtas ar mērķi novērtēt šāda gaisa kvalitātes novērojumu tīkla iegūstamo informāciju un tās kvalitāti (ticamību). Iegūtie mērījumu rezultāti liecina par atzīstamu zemo izmaksu sensoru izmantošanas potenciālu, paplašinot monitoringa tīklu, iegūstot zināmas precizitātes un labas temporālās izšķirtspējas mērījumus, kas informēšanai izmantojami gan tikai pēc apstrādes ar speciāli piemeklētiem algoritmiem, kuros būtiska nozīme arī gaisa temperatūrai un mitrumam.