Lai pievērstu sabiedrības uzmanību cigarešu izsmēķu piesārņojuma problēmai un radītajam kaitējumam videi un cilvēku veselībai, kā arī veicinātu sabiedrības paradumu maiņu attiecībā uz izsmēķu izmešanu tam neparedzētās vietās, šajā vasarā Vecāķu pludmales trīs ejās uz pludmali uzstādīti vides objekti un novietotas izsmēķu urnas.
Vides objektus uzstādījusi SIA “Zaļā josta” sadarbībā ar Rīgas valstspilsētas pašvaldību Eiropas Savienības LIFE programmas projekta LIFE Waste To Resouces IP “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju” projekta ietvaros, lai pludmales sezonas laikā vēlreiz pievērstu uzmanību – tam, ka cigarešu izsmēķi ir viena no nozīmīgākajām vides piesārņojuma pozīcijām visā pasaulē. Dabai nekaitīga rīcība ar izsmēķiem – izsmēķi izmest speciālos pelnu traukos, kas uzstādīti smēķēšanas zonās.
Vides objekts apzināti veidots provokatīvs, jo idejas autoru ieskatā tas veicinās sabiedrībā plašāku diskusiju par šo aktuālo problēmu. Vides objekts ir divi metri un 30 cm garš cigarešu izsmēķis, kas simboliski nodzēsts pludmales smiltīs. Objekts pievērš uzmanību izsmēķu piesārņojumam, kas atrodas pludmales joslā iedzīvotāju nepareizās uzvedības dēļ.
Šādi objekta autori vēlas uzsvērt pludmales apmeklētājiem, ka izsmēķi neiederas šajā vidē. Savukārt blakus uzstādītās izsmēķu tvertnes informē, ka joprojām katros 100 m Latvijas pludmalēs atrodami 120 izsmēķi, kā arī norāda, ka izsmēķis nav saražots no papīra, bet ir izgatavots no plastmasas (celulozes acetāta).
Ar šī uzmanību piesaistošā objekta izveidi un uzstādīšanu pludmalēs SIA “Zaļā josta” vēlas panākt, ka uzstādītie vides objekti sabiedrības daļai, kura apmeklē Vecāķu pludmali, radīs interesi un liks mainīt savus paradumus, izmetot cigarešu izsmēķi tam paredzētā urnā, tādejādi samazinot izsmēķu piesārņojumu piekrastē.
Pilotprojekta mērķis ir panākt situācijas uzlabošanos un mazināt piesārņojumu no cigarešu izsmēķiem Vecāķu pludmalē, kā arī meklēt piemērotākos risinājumus, kas motivē cilvēkus izmest cigarešu izsmēķus sadzīves atkritumu konteinerā. Projektā paredzēts pētīt patērētāju uzvedību un modelēt uzvedības maiņu, izveidojot preventīvu infrastruktūru un veikt visaptverošu sabiedrību uzrunājošu, izglītojošu un informējošu kampaņu.
Uzziņai: LIFE integrētais projekts “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju” (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras. Projekta galvenais mērķis ir samazināt atkritumu daudzumu, ieviešot jaunus materiālu aprites pasākumus un samazinot ekonomikas ietekmi uz vidi un oglekļa pēdas nospiedumu, pilnībā īstenojot Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2021. – 2028. gadam noteiktos pasākumus.
Autors: Zaļā josta, SIA